Kiedyś nieodłącznym atrybutem każdej wycieczki była mapa. Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie wyjazdu bez nawigacji. Dzięki niej bez trudu można trafić w wybrane miejsce. Aby jednak podróż z nawigacją była wygodna i bezpieczna, warto zainwestować w dobry uchwyt do nawigacji. Jak go wybrać?
Producenci nieustannie badają potrzeby klientów i próbują sprostać ich oczekiwaniom. Uchwyt do nawigacji powstał po to, by znacznie ułatwić kierowcom podróżowanie. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego gadżetu? Podpowiadamy.
Jak kupić dobry uchwyt do nawigacji?
Niewątpliwie, uchwyt do nawigacji powinien przede wszystkim gwarantować bezpieczne i wygodne użytkowanie sprzętu. W ofercie znajdziemy całą masę różnorodnych gadżetów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru uchwytu do nawigacji?
- Jakość – bardzo ważne, by uchwyt do nawigacji wykonany był z trwałych i solidnych materiałów. Lepiej wybrać nieco droższy, dobrej jakości model niż decydować się na tani bubel wyprodukowany ze słabych i łamliwych tworzyw. Uchwyt powinien gwarantować bezpieczne użytkowanie telefonu czy innego urządzenia z nawigacją. W tańszych modelach poszczególne elementy szybciej się zużywają i sprzęt może wypadać z uchwytu, co na pewno nie ułatwi nam podróży. Lepiej trochę dołożyć i znacznie dłużej cieszyć się komfortową jazdą z nawigacją.
- Wygodny dostęp – dobrej jakości uchwyt gwarantuje swobodne ustawienie pozycji wyświetlacza, w zależności od potrzeb. Bez trudu powinniśmy dostosować ułożenie urządzenia.
- Rozmiar – w przypadku uchwytu do nawigacji rozmiar ma znaczenie. Zbyt duży gadżet może ograniczać widoczność. Najlepszym rozwiązaniem będzie niewielki uchwyt, zwłaszcza jeśli ma być umocowany na szybie.
- Dostosowanie do urządzenia – idealnym rozwiązaniem jest uchwyt, który ma bardzo elastyczny rozstaw. Dzięki temu będziemy mogli zainstalować w nim różnego rodzaju urządzenia.
Ranking TOP 20
Najlepsze produkty: Uchwyt do nawigacji
1. Navitel uchwyt wraz z baterią do wideorejstratora R1000
2. Navitel wysuwana płytka mocująca uchwyt z taśmą 3M do modeli R600/MSR700
3. Garmin K-EDGE K-Edge uchwyt Computer Mount MTB/AH Fixed K13-520, czarny, 353002001 353002001_One size
Najtańsze produkty: Uchwyt do nawigacji
1. Garmin Uchwyt samochodowy z przyssawką Nuvi 24x5 010-11772-00
2. Garmin Uchwyt uchylno-obrotowy (STRIKER Plus 9sv) 010-12439-03
3. Garmin uchwyt samochodowy z przyssawką do Nuvi 2xx/2xx 020-00032-30 296
Porównanie TOP 3
Rodzaje uchwytów do nawigacji
Na osobną uwagę zasługuje sposób mocowania uchwytu do nawigacji. To niezwykle istotny czynnik. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczymy:
- Uchwyt do nawigacji z przyssawką mocowany do szyby – to jeden z najczęściej wybieranych modeli. Takie usytuowanie nawigacji pozwala na szybkie namierzenie pozycji GPS. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla kierowcy – umożliwia swobodne zerkanie na wyświetlacz podczas jazdy. Dobrze przytwierdzony zapewnia stabilne trzymanie urządzenia. Jest łatwy w montażu i gwarantuje swobodną regulację ustawienia urządzenia. Źle dobrany (na przykład zbyt duży) może jednak nieco ograniczać widoczność, a nieodpowiednio przymocowany zwyczajnie odpaść.
- Uchwyt do nawigacji mocowany do kratki nawiewu – również ma swoich zwolenników. Na pewno nie ogranicza widoczności i zapewnia łatwy dostęp do urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju uchwyt zasłania nieco otwór wentylacyjny, a w najgorszym wypadku może go również uszkodzić (w przypadku łamliwej plastikowej kratki). Zimą urządzenie do nawigacji może się nagrzewać. Uchwyt mocowany do kratki należy dobrze dopasować. Nie każdy pasuje do wszystkich rodzajów kratek.
- Uchwyt do nawigacji mocowany do deski rozdzielczej – wyróżniamy tutaj dwa rodzaje uchwytów:
- Magnetyczny – zbudowany z kulistego uchwytu i niedużego magnesu neodymowego, który przyczepiany jest do urządzenia, na przykład telefonu. Tego rodzaju uchwyt można szybko i wygodnie umocować w wybranym miejscu. Pozwala on swobodnie regulować pozycję urządzenia. Nie jest jednak do końca bezpieczny, bowiem ryzyko upadku zamontowanego sprzętu jest dość duże. Badania pokazały również, że tego typu mocowanie może zakłócać pracę GPS przy dłuższych podróżach.
- Mata antypoślizgowa – taką matę mocujemy na desce rozdzielczej i przyczepiamy do niej na przykład smartfona. Można ją umocować w wybranym miejscu. Jest łatwa w montażu i nie ogranicza widoczności, ale nie gwarantuje raczej mocnego trzymania. Zdarzają się sytuacje, że urządzenie odpada od maty.
- Uchwyt do nawigacji mocowany do kierownicy – ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Jego zaletą jest na pewno uniwersalny rozmiar. Zapewnia również swobodny i łatwy dostęp do urządzenia. Tego rodzaju uchwyt może jednak gubić sygnał GPS. Wybrane modele oferują jedynie poziomą pozycję telefonu. Uchwyt mocowany do kierownicy może być niebezpieczny, gdy uruchomią się poduszki powietrzne. Poza tym może również niepotrzebnie rozpraszać kierowcę. Łatwy dostęp do telefonu może zachęcać do częstszego korzystania z niego podczas podróży.
Wybierając uchwyt do nawigacji na pewno warto kierować się wygodnym i swobodnym użytkowaniem urządzenia z nawigacją, ale przede wszystkim bezpieczeństwem podczas jazdy.
Ile kosztuje uchwyt do nawigacji?
Ceny uchwytów do nawigacji są bardzo różnorodne. Nie jest to drogi gadżet, a na pewno przydatny – pod warunkiem, że odpowiednio go dobierzemy. Najtańszy model kupimy za około 20 złotych. Solidniejszy uchwyt to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. W ofercie spotkamy również uchwyty warte kilkaset złotych.
Czytając ten ranking uchwytów do nawigacji, zwróciłem uwagę na kilka modeli, które wydają się naprawdę interesujące. Szczególnie ciekawi mnie uchwyt Garmin Universal Suction Cup Mount oraz TomTom EasyPort Mount. Zastanawiam się, jak w praktyce sprawdza się przyczepność i stabilność tych modeli, zwłaszcza na dłuższych trasach. Czy ktoś miał okazję używać tych uchwytów i może powiedzieć coś więcej na temat ich trwałości i łatwości montażu? Mam też pytanie odnośnie modelu Spigen Kuel QS11 – jak radzi sobie z różnymi rozmiarami nawigacji? Byłbym wdzięczny za wszelkie opinie i wskazówki!
Te uchwyty z Garmina są bardzo dobre. Bardzo podobają mi się z wyglądu bo nie są takie „toporne”, a oprócz tego dobrze trzymają. Kiedyś miałam taki uchwyt, który po kilku godzinach odpadał… Aż uszkodziła mi się nawigacja. Masakra. Więc dobry uchwyt do nawigacji z Garmina.
Polecam NavRoad, bo to dobry uchwyt do nawigacji za niewielką cenę – szczerze polecam. Jeszcze powiem, że nie zawsze ciągle ściągać, lepiej zostawić, bo później nie ma problemu z ponownym nałożeniem i odklejaniem – a ten uchwyt naprawdę dobrze trzyma.
Przy wymianie samochodu zdecydowałam się na zakup takiego uchwytu. Wydaje mi się, że dobry uchwyt do nawigacji wpływa też bardzo na komfort korzystania z niej. Nic się nie zsuwa, nawigacja siedzi i działa. Ja wybrałam ten z Navitel bo przekonał mnie cenowo. Nie mam do niego zastrzeżeń. Jest niewielkich rozmiarów ale działa jak trzeba.
Dla mnie dobry uchwyt do nawigacji musi być z przyssawką. Innego nie lubię nie sprawdza się u mnie w ogóle. Dlatego jeśli miałbym znów kupić, to zdecydowałbym się na taki, bo jest trwały. Takie uchwyty nie kosztują dużo, ja wybieram te od Garmina, bo są przeze mnie sprawdzone.
Dobry uchwyt do nawigacji będzie na pewno od HAMY. Przerabiałem kilka takich uchwytów z różnych firm i tą zdecydowanie polecam. Świetna przyczepność, nawet jeśli decydujemy się za każdym razem ściągać z szyby. Telefon czy nawigacja doskonale w nim siedzi i nic się nie porusza. Same plusy jak dla mnie i jeszcze niska cena.