Nawigacja z rejestratorem

nawigacja samochodowa gps z rejestratorem jazdy

Jeśli jesteś zawodowym kierowcą lub każdego dnia pokonujesz duże odległości, powinieneś zastanowić się nad zakupem nawigacji z rejestratorem. To urządzenie, które jednocześnie umożliwia sprawdzanie na mapie, w którym miejscu się znajdujesz, jak i cały czas nagrywa trasę przejazdu.

Nawigacja samochodowa z rejestratorem – dlaczego warto?

Dobra nawigacja z rejestratorem to przede wszystkim sposób na uchronienie się od problemów, które pojawiają się, gdy dojdzie na drodze do stłuczki nie z Twojej winy. Film zarejestrowany przez rejestrator jazdy może potwierdzić Twoją niewinność i uchronić Cię od mandatu. Rejestrator przydaje się także, gdy doszło do stłuczki i zachodzi konieczność udokumentowania przebiegu wypadku. Kamera może rejestrować także prędkość z jaką jechałeś i wtedy będzie ostatnią linią obrony, przed mandatem.

Oprócz sytuacji ekstremalnych nawigacja z rejestratorem jest dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy jedziesz na przykład na wczasy i chcesz utrwalić piękne krajobrazy.

Nawigacja GPS z rejestratorem – jaka kamera?

Większość dobrych nawigacji z rejestratorem ma kamerę wysokiej rozdzielczości, dzięki której rejestrowany obraz jest bardzo wyraźny. Uważaj na tanie nawigacje z rejestratorem, wyposażone w kamerę rozdzielczości VGA. Takie nagranie będzie można wygodnie oglądać tylko na ekranie telefonu komórkowego sprzed kilku lat.

Warto zwrócić uwagę na kąt widzenia kamery – jeśli kamera rejestruje tylko niewielki wycinek drogi przed samochodem, prawdopodobnie nie zarejestruje większości wypadków. O wiele lepsza jest kamera szerokokątna, lub dwie kamery, zamontowane za samochodem i przed samochodem. Kąt widzenia 120 stopni pozwala na zarejestrowanie szerokiego wycinka drogi przed samochodem, natomiast 170 stopni, także po jego bokach. Większy kąt nie oznacza od razu lepszego nagrania, ponieważ obraz jest bardziej zniekształcony.

Jeśli zależy Ci na bardzo wysokiej jakości nagrania, powinieneś zainwestować w osobną, dedykowaną kamerę i podłączyć ją do nawigacji.

Przed opublikowaniem nagrania w internecie powinieneś zwrócić uwagę na to, czy masz do tego prawo. Przepisy odnośnie do ochrony wizerunku są dość skomplikowane i trudno określić jednoznacznie sytuację, w której wolno Ci umieścić film w sieci. Kilka miesięcy temu pojawiła się nagonka na rejestratory i dziennikarze twierdzili, że ich używanie jest zakazane. To oczywiście nieprawda.

Mapy i ekran

Najlepszym wyborem są rejestratory umożliwiające wgrywanie własnych map, dzięki czemu można je wymieniać w zależności od tego, w jakie miejsce się udajemy. Niektóre nawigacje współpracują tylko z dedykowanymi mapami producenta, co sprawia, że koszty korzystania z mapy znacznie rosną.

Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża nawigacja, będzie powodowała problemy z używaniem urządzenia podczas jazdy. Wielkość ekranu dobrej nawigacji z rejestratorem powinien wynosić od około 5 do 7 cali. Bardzo ważnym czynnikiem jest czytelność nawigacji w ostrym słońcu.

Ekran kamery jest używany bardzo rzadko, dlatego niektóre modele nie są w niego wyposażane. Jeśli nawigacja posiada ekran, powinien mieć on około 2 cale i możliwość odwracania.

Dodatkowe opcje w nawigacji z rejestratorem jazdy

Bardzo przydatną opcją jest uruchamianie kamery czujnikiem ruchu, dzięki czemu nigdy nie zapomnisz o tym, by ją włączyć. Czujnik ruchu to także blokada zapisu danego fragmentu – gdy dojdzie do wypadku, nawigacja ochroni nową treść przed zapisem.

Większość kamer nagrywa pliki w pętli długości kilku minut, które następnie są kasowane. Im fragment jest dłuższy, tym lepiej.

Dobra nawigacja z rejestratorem obsłuży karty pamięci o wielkości nawet 128 GB, co będzie bardzo korzystne, przy nagraniach HD. Duża karta pamięci to przydatna opcja dla osób, które chcą potem przenieść nagrania na swój komputer.

Ciekawą opcją jest GPS, rejestrujący stale prędkość i położenie samochodu. To bardzo przydatna opcja, gdy nagranie z kamery stanowi materiał dowodowy.

Rejestracja dźwięku to opcja, która jest o wiele mniej ważna. Niektóre osoby w samochodzie nagrywają to, co mówią i następnie publikują nagrania w sieci, a w takiej sytuacji kamera jest niezbędna.

Przed zakupem trudno jest ocenić, czy kamera będzie odporna na wysoką temperaturę, a ten parametr jest dość ważny w lecie, gdy wnętrze samochodu się nagrzewa. Jakość samej kamery nie jest czynnikiem decydującym o zakupie, ponieważ praktycznie cały czas jest ona zamontowana na przedniej szybie. Zwróć większą uwagę na to, jakiej jakości jest uchwyt kamery i czy pewnie trzyma ją podczas jazdy po nierównym terenie. Najlepsze nawigacje z rejestratorem można wygodnie obracać w wielu płaszczyznach, co pozwoli na idealne dopasowanie kąta widzenia.

Naszym zdaniem, ważnym czynnikiem wpływającym na wygodę korzystania z kamery jest jej rozmiar. Bardzo duża kamera może sprowokować złodzieja, szczególnie wtedy, gdy pozostawiasz samochód na niestrzeżonym parkingu. Na rozmiar kamery wpływa w dużej mierze przekątna jej wyświetlacza.

najpopularniejsze zapytania:

 • garmin nawigacja z rejestratorem

Nawigacja z rejestratorem - Opinie i komentarze

 • 10 marca 2016 at 11:49
  Permalink

  Skusiłam się na taką nawigację i jestem bardzo zadowolona. Rejestrator był mi bardzo potrzebny uważam, że to świetne rozwiązanie do samochodu, można jeździć z wielką pewnością, że w przypadku np. wypadku będziemy mieć dowód.

  Odpowiedz
 • 22 stycznia 2018 at 23:22
  Permalink

  Lubię sprzęt Mio, ale nie wiem jeszcze czy jest to sprzęt niezawodny. Natomiast uważam, że taka dobra nawigacja z rejestratorem jest doskonałym sposobem i zabezpieczeniem podróży. Sama posiadam taki sprzęt w samochodzie i sprawdził się już kilka razy. Ludzie jeżdżą samochodami jak szaleni, więc warto rejestrować jazdę. Tym bardziej, że najlepsza nawigacja z rejestratorem nie kosztuje aż tak dużo.

  Odpowiedz
 • 26 maja 2018 at 18:29
  Permalink

  Korzystam z MIO już od 10 lat. Uważam że do dobrych pomysłów : nawigatora i rejestratora w w jednym, mogli by dodać osobne kamerki z kabelkami dołączane do przyrządu. Przyrząd z wyświetlaczem mógłby być zamocowany tam gdzie sobie życzy kierowca a kamerki, małe, na szybie przedniej i tylnej tak aby nie ograniczały pola widzenia. Ale na takie rozwiązanie firma pewnie nie wpadnie

  Odpowiedz
 • 19 lipca 2018 at 23:48
  Permalink

  Mam nawigację MIO Już dziesięć lat. Akumulator się szybko zużył i trzeba było wymienić, mapy zastąpić automapą i przyrząd działa. Korzystam też z nawigacji i rejestratora pod nazwą combo z mapami auto -atlasu też firmy MIO. Nagrania są słabe, nry rejestracyjne nieczytelne, uchwyt wiotki, komend, przy większych szybkościach, nie słychać wyświetlacz czytelny Mapy dość dokładne i usiłują doprowadzić do celu pod drzwi co nie zawsze jest możliwe z uwagi na lokalne warunki. W nowym wydaniu nawigacji z rejestratorem firmy MIO nie da się wykorzystać tylnej kamerki do cofania – a szkoda i przyrząd wiszący na szybie ogranicza widoczność, poza tym jest dość ciężki i potrafi się oderwać od szyby. Byłoby dobrze gdyby fima zadbała o ergonomię i wygodę kierowców dostarczając na rynek Nawigację i rejestrator z kamerkami na kablach które byłyby lekkie, wysokiej klasyi, z możliwością mocowania w odpowiednim miejscu. Wówczas przyrząd można by te umieścić w miejscu osłoniętym przed refleksami świetlnymi a wyświetlacz by był bardziej czytelny, szczególnie w letnie , słoneczne dni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *