Nawigacja turystyczna

nawigacja turystyczna

Nawigacja turystyczna pozwala na łatwe wyznaczanie tras oraz bezpieczne podróżowanie pieszo lub rowerem. Dobra nawigacja turystyczna będzie przypominała budową nieco nawigację samochodową, jednak istnieje kilka szczegółów technicznych, które odróżniają te urządzenia.

Nawigacja turystyczna do 500 zł

Tania nawigacja turystyczna sprawdza się szczególnie wtedy, gdy wędrujemy w górach lub po innym nieznanym terenie. Dobra nawigacja turystyczna powinna oferować takie opcje, jak:

 • najdokładniejsza mapa Polski (ma to większe znaczenie niż w nawigacji samochodowej) oraz mapy innych krajów,
 • możliwość zapisywania tras
 • Ekran, który będzie kompromisem między czytelnością a czasem działania na baterii. Wiele nawigacji satelitarnych do 500 zł posiada czarno-biały ekran, co jest plusem wtedy, gdy wędrujemy przez wiele godzin po głuszy i nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego.
 • Kompas
 • Wysokościomierz

Co ciekawe, nawigacje turystyczne są jednym z niewielu dostępnych dziś urządzeń, które są czasem wyposażone w widoczną antenkę. Wiele modeli przypomina wyglądem telefony komórkowe sprzed 10 lat i ma pękatą obudowę, mieszczącą dużą baterię. Jest ona bardzo przydatna podczas długich wędrówek. Niektórzy producenci nawigacji idą krok dalej i oferują najprostsze, sprawdzone rozwiązanie, czyli zasilanie nawigacji z baterii typu AA. Na długą wyprawę możemy zabrać komplet naładowanych akumulatorków oraz baterie alkaliczne i wymieniać je w razie potrzeby. Będzie to znacznie tańsze rozwiązanie, niż kupienie kilku dedykowanych akumulatorów.

Jeśli kupujesz nawigację z myślą o bezpiecznym uprawianiu sportu, dobrym rozwiązaniem jest zastanowienie się nad urządzeniem wyposażonym w stoper i czujnik tętna (na przykład mocowany na klatce piersiowej). Ważnym dodatkiem znajdującym się w większości nawigacji turystycznych, jest szeroki uchwyt na smycz.

Często wykorzystywaną aplikacją turystyczną jest Basecamp i jeśli urządzenie umożliwia jej używanie, jest to dużym plusem.

Nawigacja turystyczna do 1500 zł

Szczególną odmianą nawigacji turystycznych, jest sprzęt wyposażony w specjalne wzmocnienia z gumy i metalu. Dzięki takim zabezpieczeniom masz pewność, że Twoja nawigacja nie rozpadnie się na kawałki przy pierwszym upadku.

W cenie około 1500 zł, będziemy mieli bardzo bogaty wybór nawigacji turystycznych, oferowanych przez najlepszych producentów. Cześć najlepszych nawigacji turystycznych do 1500 zł to urządzenia uniwersalne, które można zarówno nosić w kieszeni, jak i zamocować je na rowerowym uchwycie.

Droższe nawigacje, oferują lepszy wyświetlacz z możliwością dopasowania intensywności jego podświetlenia. Nie należy spodziewać się w nich jednak wyświetlacza o bardzo dużej rozdzielczości i dokładnym odwzorowaniu kolorów, gdyż nie jest to priorytetem w sprzęcie turystycznym. Niektóre nawigacje z wyższej półki cenowej nie oferują obsługi dotykowej – zamiast niej, wykorzystuje się joystic oraz duże przyciski. Można to docenić podczas deszczowej pogody, gdy ekran dotykowy odmawia posłuszeństwa.

Inne opcje, które znajdziemy w dobrych nawigacjach turystycznych, to prędkościomierz, mapa połowów czy wskazanie wschodów i zachodów słońca.

Nawigacja turystyczna do roweru

Nowoczesne liczniki rowerowe mają niewiele wspólnego z modelami, które działały na zasadzie zliczania ilości obrotów koła. Można je porównać raczej do minikomputerów, które odbierają sygnał GPS i szacują zmiany wysokości na podstawie pomiarów różnic ciśnienia. Dobra nawigacja turystyczna do roweru powinna oferować takie opcje, jak mierzenie i zapamiętywanie naszych tras, pomiar tętna (przydatny podczas treningu cardio) oraz możliwość odczytu tras zapisanych przez innych użytkowników.

Do roweru można przymocować także niektóre modele niewielkich nawigacji turystycznych, o ile są one wyposażone w odpowiedni uchwyt. Niektóre firmy stosują podejście, że jeden sprzęt ma sprawdzić się zarówno podczas wędrówek pieszych, jak i podczas offroadowych rajdów i wyposaża swoje urządzenia w szeroką gamę dodatkowych akcesoriów. Nawigacja turystyczna do zamontowania na motocyklu, powinna być wodo i wstrząsoodporna, a także umożliwiać wybieranie opcji w rękawicach. Te same cechy powinna posiadać nawigacja do jazdy quadem.

Nawigacja turystyczna - Ranking 2018

Poniżej przedstawiamy ranking, który powinien ułatwić wybór opisywanego typu produktów. Są to najchętniej wybierane produkty w kategorii Nawigacja turystyczna. Ranking został stworzony na podstawie danych udostępnianych przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Dane w poniższej tabeli aktualizują się codziennie!

Miejsce Nawigacja turystyczna Producent Cena
1Garmin eTrex 10 żółtyGarminAktualna Cena
2Holux GPSport 245 OutdoorHoluxAktualna Cena
3Garmin GPSMap 64sGarminAktualna Cena
4Garmin eTrex 20x ActiveMap Europa Wschodnia pomarańczowyGarminAktualna Cena
5Garmin GPSMap 64GarminAktualna Cena

najpopularniejsze zapytania:

 • nawigacja turystyczna

Nawigacja turystyczna - Opinie i komentarze

 • 27 czerwca 2017 at 13:47
  Permalink

  O, coś nowego. Nigdy nie widziałam żeby ktoś korzystał z takiej nawigacji, a wydaje się być bardzo pomocnym sprzętem. Muszę rozeznać się w temacie i dokładnie sprawdzić jego właściwości.

  Odpowiedz
 • 22 stycznia 2018 at 23:18
  Permalink

  Garmin to super firma, która jest moim numerem 1 jeżeli chodzi o sprzęt tego typu, sprawdzający się w trudnych warunkach. Sama korzystam z zegarka tej firmy i jestem zachwycona, wydajnością, trwałością… Najlepsza nawigacja turystyczna to właśnie ta! Chociaż niestety trzeba liczyć się z tym, że dobra nawigacja turystyczna kosztuje i to nie mało. Ale na podróże w góry czy inne mniej bezpieczne miejsca.. niezbędna.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *