Nawigacja do 500 zł

Ceny nawigacji samochodowych coraz bardziej maleją, dlatego już za około 500 złotych można znaleźć tanie modele, wyposażony w interesujące funkcje. Okazuje się, że mogą być one równie funkcjonalne, co modele w wyższej cenie. Mają sporo opcji, pozwalają na łatwe zamontowanie i precyzyjne korzystanie z ekranu dotykowego.

Nawigacja do 500 zł – z jakim ekranem?

Większość osób woli wybrać dobrą nawigację satelitarną z większym ekranem, który pozwoli na wygodniejszą obsługę. Jeśli masz problem ze wzrokiem, zwróć uwagę nie tylko na to, jak duży jest ekran, ale także na to, jak duże są czcionki. Jeśli są niewielkie, będziesz miał problem z korzystaniem z urządzenia.

Duży ekran z możliwością skalowania czcionek będzie bardzo wygodny i pozwoli na łatwiejsze sterowanie. Jeśli ekran o przekątnej 5 cali będzie miał rozdzielczość niższą, niż 480 na 272 piksele, obraz będzie rozmyty i niewyraźny. Im wyższa rozdzielczość, tym wygodniej korzysta się z nawigacji.

Duży ekran nawigacji może być problemem w mniejszym aucie, w którym będzie zajmować za dużo miejsca i przeszkadzał w prowadzeniu. Standardem są wyświetlacze 4,3 oraz 5 cali, natomiast większe modele używa się raczej w samochodach ciężarowych i autobusach.

Ekran na pewno musi być jasny i czytelny nawet wtedy, gdy świeci ostre światło. Bardzo dobrze sprawdzają się wyświetlacze matowe, w których nie widać tak dużo odbić.

Zwróć uwagę, czy nawigacja posiada precyzyjny ekran, czy wybieranie każdej z opcji wiąże się z kilkukrotnym dotykaniem go.

Nawigacja do 500 zł a mapy

Sama nawigacja samochodowa do 500 złotych nie zaprowadzi Cię do celu, jeśli nie masz na niej zainstalowanej dodatkowej mapy. Niektóre modele mają mapy od razu zainstalowane, a inne są dostarczane bez map i trzeba je zakupić osobno, lub pobrać bezpłatnie z internetu. Mapy dzielą się na takie, które pokazują tylko teren Polski, lub teren Polski i dodatkowo najważniejsze drogi w innych miejscach świata. To, że dana nawigacja ma zainstalowane mapy, nie musi być decydującą kwestią, bo wielu z nich, brakuje decydujących opcji. Mapy różnią się poziomem szczegółowości – niektórzy producenci oferują wyłącznie mapę, która pokazuje ulice, inni – pokazują nawet nazwy poszczególnych ulic, budynki, miejsca, w których znajdują się radary. Aktualizacje większości map są płatne, natomiast sama aktualizacja interface nic nie kosztuje. Przed zakupem warto sprawdzić, czy producent pozwala na instalowanie własnych map – jeśli nie, to lepiej wybrać inny model. Proces instalacji w najlepszych nawigacjach jest bardzo prosty – wystarczy wsadzić do niej kartę SD z zapisaną mapą i mapa powinna się włączyć. W innych urządzeniach, instalowanie i konfigurowanie mapy to długi proces.

Dodatkowe opcje w nawigacji

Producenci nawigacji satelitarnych często podkreślają z iloma urządzeniami łączy się ich produkt. Nie jest to decydujący parametr, bo to, czy odbiornik połączy się z 20, czy z 60 satelitami, nie wpływa na odbiór.

Bardzo przydatną opcją jest TMC, czyli pokazywanie informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym. Dzięki niej unikniemy korków i innych problemów na drodze. Informacje są przekazywane za pośrednictwem radia. Do Polski wchodzi także system Live, który pokazuje dane jeszcze dokładniej, bez opóźnienia. Korzystanie z tej opcji jest możliwe po wykupieniu abonamentu.

Odtwarzanie filmów jest opcją, która przydaje się, jeśli mamy dzieci. Większość osób nie korzysta z niej, bo przesyłanie i konwertowanie filmów do odpowiedniego formatu, powoduje wiele problemów. Niektóre modele mają takie same możliwości, jak tablety i można na nich włączać gry i zaawansowane programy. Zaawansowany system operacyjny jest plusem, ale działa wolniej, niż dedykowany i ma znacznie więcej opcji. Z tego powodu, korzystanie z niego nie jest tak intuicyjne i będzie gorszym rozwiązaniem dla starszych kierowców. Można zastanowić się nad prostą nawigacją, która będzie miała jedynie podstawowe funkcje, ale sprawdzi się w nich bardzo dobrze. Nawigacje wyposażone w osobny system operacyjny (na przykład Android), muszą mieć także lepsze podzespoły, bo w przeciwnym razie, pojawi się problem z wydajnością.

Znacznie przydatniejsze jest możliwość odtwarzania muzyki i przesyłania ich do głośników samochodu.

Kamera cofania, którą podłącza się do nawigacji, będzie Ci pomagała każdego dnia. Dzięki niej, parkowanie i manewrowanie samochodem jest znacznie łatwiejsze.

Wygodny uchwyt – to bardzo ważny element nawigacji. Jeśli uchwyt drży nawet wtedy, gdy jedziesz po równej drodze, odczytanie informacji będzie utrudnione. Zwróć uwagę na zakres uchwytu – im jest większy, tym lepiej, bo dokładniej ustawisz sobie nawigację.

Przydatnym dodatkiem jest złącze kart pamięci i duża wbudowana pamięć, na której można zainstalować kilka dodatkowych map. Naszym zdaniem, najważniejszą kwestią jest prawidłowe działanie samej mapy i ich prosta obsługa. Jeśli obsługa nie będzie intuicyjna, będziesz niechętnie korzystał z mapy i nie da Ci ona oczekiwanych korzyści.

4 komentarze
  1. Kupiłam niedawno nawigację firmy Mio i jestem zadowolona. Jest ona bardzo poręczna, ma dobrze ustawione przyciski, więc dobrze się ją obsługuje nawet podczas jazdy. Sama obsługa jest bardzo prosta, mapy bardzo fajnie się wgrywa a sam koszt nawigacji nie był aż tak duży.

  2. Mamy nawigację z MIO. Kupioną na promocji. Był problem z aktualizacją map, bo miały być darmowe, ale coś firma się nie popisała w tym zakresie.. Jednak mogę ją polecić, bo już kolejny rok działa bez problemu. Nieraz bez nawigacji utknęlibyśmy w jakimś korku, albo pomylili drogę, a tak, bez żadnego problemu dojechaliśmy do celu.

  3. Każdy ma telefon, a w nim może mieć nawigację, lepszą od każdej taniej dedykowanej. Płatne i darmowe. Waze, Google Map, Magic Earth, Here We Go.

    Dodaj Odpowiedź