Nawigacja z dożywotnią aktualizacją map

Nawigacja z dożywotnią aktualizacją map

Wciąż jeszcze mrozi Ci się krew w żyłach na wspomnienie o potrzebie aktualizacji map przed wyprawą wakacyjną w swojej nawigacji? Nie jesteś zwolennikiem korzystania z usługi GPS w swoim smartfonie, bo zależy Ci na opcjach, jakich w telefonie nie uświadczysz? Specjalnie dla zwolenników tradycyjnych, dobrych nawigacji samochodowych GPS – trochę informacji o tym, na co warto zwrócić uwagę.

Skończyła się era, kiedy co kilka miesięcy od nowa musisz ściągać całą mapę i przeinstalowywać ją, aby bez obaw o aktualność informacji przemierzać trasy. Naprzeciw oczekiwaniom swoim oddanym użytkownikom, producenci mogliby zaproponować opcję automatycznej aktualizacji map, działającej na podobnej zasadzie, co aktualizacja aplikacji w smartfonie lub programów w komputerze.

Oczywiście wiele firm w dalszym ciągu proponuje kilka aktualizacji za darmo, a po pewnym czasie płatny od nowa pakiet, jednak wchodząca na rynek konkurencja i producenci tańszego sprzętu konkurują poprzez darmowe dożywotnio aktualizacje map oraz inne funkcje, dotychczas dostępne jedynie u liderów rynku.

Jakie opcje powinna posiadać dobra nawigacja?

Taką funkcją jest na przykład opcja omijania korków. Taka informacja może być pozyskiwana przez oprogramowanie drogą TMC, czyli radiową, jednak nie zawsze daje to dokładne dane, ponieważ mogą występować czasowe problemy z połączeniem w tej technologii oraz szczegółowością przekazywanych informacji.

Podobnie, ale lepiej będą działały nawigacje wyposażone w karty SIM lub moduły Bluetooth, przez które można zsynchronizować nawigację ze smartfonem mającym połączenie z internetem. Co prawda funkcja omijania korków jest bezpłatna i realizowana bardzo dokładnie, jednak należy liczyć się z tym, że nasz operator komórkowy może nie oferować nam darmowej transmisji danych, czyli pośrednio ta funkcja generowałaby pewien koszt.

Co się tyczy darmowych aktualizacji, to gwarantują one zawsze najaktualniejsze informacje na temat zaplanowanych objazdów, utrudnień w ruchu drogowym i uaktualnienia tras, a także aktualizację nawet do 4 razy w ciągu roku. Nie dotyczy to natomiast wszystkich regionów świata, więc możesz mieć np. darmową mapę Polski 4 razy w roku, a za mapę Czech lub Słowacji będziesz jednak musiał zapłacić.

Nawigacja z dożywotnią aktualizacją map – jak aktualizować?

Uaktualnianie map odbywa się poprzez podłączenie naszego urządzenia do komputera. Nie mamy też jednak dokładnych informacji, kiedy pojawiają się nowe uaktualnienia – dopiero po podłączeniu sprzętu do komputera z dostępem do internetu wyskakuje nam komunikat, czy już dostępne są nowsze wersje map.

Okazuje się również, że aby otrzymać darmowe uaktualnienia, np. raz na kwartał, użytkownik powinien spełnić pewne warunki, typu rejestracja urządzenia przez internet w ciągu 90 dni od zakupu urządzenia. „Dożywotnia” również zostało przez nas zweryfikowane. Chodzi najczęściej o czas żywotności danego modelu urządzenia. Nie należy również uważać, że raz dane jest na zawsze – zakładając, że któryś z producentów przestanie produkować dany model urządzenia lub w ogóle zawiesi działalność, obietnica dożywotnich, darmowych i aktualnych map przestanie być rzeczywista.

Całe szczęście hasło „żywotność zakupionego przez nas urządzenia” nie obejmuje sytuacji, kiedy sprzęt zepsuje nam się w trakcie trwania gwarancji – wówczas prawo do darmowych aktualizacji przechodzi na urządzenie, na które wymieniono nam zakupiony przez nas sprzęt w serwisie.

Zdarza się również, że producenci oferują darmowe aktualizacje przez jakiś czas, np. 3 lata od daty rejestracji urządzenia przez internet.

Wciąż jednak sporą zachętą do wyboru danego modelu nawigacji jest możliwość uzyskiwania do niej darmowych map, szczególnie w przypadku, kiedy nawigacja stanowi dla nas narzędzie pracy, tym bardziej połączona z dostawą najświeższych informacji o utrudnieniach w ruchu drogowym.

Pamiętajmy więc o tym, że:

 • nie wszyscy producenci proponują dożywotnią darmową aktualizację map,
 • część producentów proponuje czasowo bezpłatną aktualizację map i informacji o ruchu drogowym,
 • większość producentów dożywotnio darmowe mapy proponuje tylko do niektórych modeli swoich urządzeń,
 • niektóre firmy wymian gwarancyjnych nie traktują jako wymianę urządzenia, więc prawo do bezpłatnej aktualizacji przechodzi na nowe urządzenie,
 • dożywotnia aktualizacja – to znaczy do kiedy działa urządzenie, które zarejestrowaliśmy na warunkach określonych w umowie.

Mimo kilku obostrzeń darmowa dożywotnia aktualizacja map w dalszym ciągu brzmi zachęcająco, szczególnie w świecie, w którym nawigacja w telefonie może być zupełnie bezpłatna i stanowi poważną alternatywę dla klasycznych nawigacji GPS.

Nawigacja z dożywotnią aktualizacją map - Ranking

Poniżej przedstawiamy ranking, który powinien ułatwić wybór. Są to najchętniej wybierane produkty w kategorii Nawigacja z dożywotnią aktualizacją map. Ranking został stworzony na podstawie danych udostępnianych przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Dane w poniższej tabeli aktualizują się codziennie!

Miejsce Nawigacja z dożywotnią aktualizacją map Cena
1TomTom Start 25 EU EuropaAktualna Cena
2TomTom Start 25 M EU EuropaAktualna Cena
3TomTom Start 20 EuropaAktualna Cena
4Mio MiVue Drive 65 Truck EU 2 w 1Aktualna Cena
5TomTom Start 20 M EuropaAktualna Cena

Nawigacja z dożywotnią aktualizacją map - Opinie i komentarze

 • 10 marca 2016 at 11:47
  Permalink

  niestety nie polecam takiej opcji. Nawigacja z dożywotnią aktualizacją map to zdecydowanie wyższa cena (spotkałem się nawet z ceną +200 zł) a nie zawsze = się to jakość. Ja kupiłem taką nawigację i teraz nie mam możliwości zgrywania ani wgrywania map, nie są one dostępne, nie ma aktualizacji więc tak naprawdę mam jedną mapę od nowości, która jest stara i nie mam żadnych możliwości..

  Odpowiedz
 • 27 czerwca 2017 at 13:49
  Permalink

  Mąż ma niedługo urodziny, więc to byłby dobry prezent. Szczególnie, że dużo podróżujemy i nawigacja na pewno by się sprawdziła w naszym samochodzie, na nowych terenach. Nie słyszałam nigdy o takiej możliwości dożywotniej aktualizacji map, a wydaje się to być dobrym i ciekawym rozwiązaniem.

  Odpowiedz
 • 22 stycznia 2018 at 23:13
  Permalink

  Jaką nawigację z dożywotnią aktualizacją map wybrać? Odpowiadacie doskonale na to pytanie. Ja długo nie wiedziałam czy zdecydować się na taką nawi. Teraz wiem, że chyba nie jest mi to potrzebne. Wolę wykupić jedną matę, po jakimś czasie dać aktualizację i tyle. Bo chyba nie działa to dobrze… Na pewno nie tak jak powinno.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *