Nawigacja dla ciężarówek

nawigacja dla ciężarówek

Nawigacja do samochodów ciężarowych różni się od nawigacji, których wykorzystuje się w osobówkach. Jako kierowca samochodu ciężarowego wiesz, jakie ograniczenia ma Twój pojazd. Nie przejedziesz pod każdym wiaduktem, przez każdy most i nie wciśniesz się w każdą ulicę. Z tych powodów algorytmy nawigacji w ciężarówkach opierają się na innych zasadach. Czym dokładnie różni się taka nawigacja?

Dobra nawigacja dla ciężarówek musi uwzględniać odpowiednio duży promień skrętu i ograniczone możliwości zawracania, przez co algorytm wyznaczania tras jest zupełnie inny niż ten w nawigacjach dedykowanych osobówkom.

Warto pomyśleć o większym urządzeniu nawigacyjnym. W kabinie jest sporo miejsca, więc warto byłoby pokusić się o nawigację 7 lub nawet 10-calową. Duży ekran gwarantuje czytelność oraz dzięki możliwości wyświetlenia większego obszaru, powiadomi o potencjalnych zagrożeniach.

Poza dużymi rozmiarami nawigacji ważne są również możliwości jej mocowania. Ciężarówka ciężarówce nie jest równa, dlatego nawigacja powinna mieć maksymalnie dużo opcji konfiguracji położenia, dzięki czemu dopasujemy ją pod osobiste preferencje. W długiej podróży dobre ustawienie nawigacji zaprocentuje.

Jaka nawigacja do samochodów ciężarowych?

Obecnie na rynku istnieje wiele firm i produktów, wśród których można przebierać. Są to takie popularne firmy jak TomTom, Becker, Garmin, Navroad, lub tańsze rozwiązania jak Larka, Manta, Goclever. Ceny dobrych nawigacji zaczynają się od około 800 złotych i dochodzą nawet do 1600 złotych.

Często zdarza się, że zachodnie nawigacje mają problemy z nawigowaniem po Polsce, a ich oprogramowanie pozostawia wiele do życzenia. W takim wypadku można albo zainstalować dodatkowe oprogramowanie i ręczne przełączanie map danych regionów lub zainstalować oprogramowanie innego producenta. Dobrym pomysłem jest kupno nawigacji z fabrycznie odblokowanym Windows CE, który umożliwi przesiadkę na inny soft.

Wybrane nawigacje do ciężarówek

Najpopularniejszą nawigacją ciężarową jest Becker Transit 70, którego działanie opiera się na mapie IGO8. Jest to 7-calowa nawigacja, która obejmuje 45 państw. Tryb ciężarowy działa w 29 państwach. Aktualizacja oprogramowania odbywa się samodzielnie (jest dożywotnia, bezpłatna aktualizacja map), wyświetlacz nie odbija promieni słonecznych oraz jest chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Becker Transit 70 działa na module GPS SIRF Star III GSC3TW.

Garmin Dezl 570 LMT Europa jest kolejną popularną nawigacją. Sprzęt posiada zintegrowany odbiornik TMC, który pozwala na wyświetlanie informacji o bieżącej trasie (opóźnienia, remonty, korki) w czasie rzeczywistym. Do nawigacji wprowadza się informacje dotyczące pojazdu, takie jak masa całkowita, długość, nacisk na osie, wysokość, przewóz materiałów niebezpiecznych.

Navroad jest znany głównie kierowcom osobówek, jednak producent wypuścił również wersję swojej nawigacji dla ciężarówek. Navroad Map Truck pozwala na wprowadzenie danych dotyczących ciężarówki i na ich podstawie określa sugerowaną trasę do celu. Powiadamia o punktach POI oraz innych ważnych miejscach na mapie.

Becker Z302 Truck Navigation to mała 4,3-calowa nawigacja. Jest to solidnie wykonany, malutki sprzęt, który może pochwalić się wieloma usprawnieniami dla ciężarówek. Uwzględnia liczbę osi, masę oraz rodzaj ładunku i na podstawie zebranych informacji określa najskuteczniejszą trasę. Poza tym ma sporą bazę punktów POI dedykowanych samochodom ciężarowym.

Jeśli szukasz dobrej 7-calowej nawigacji do ciężarówki, warto pomyśleć o NavRoad NR780H Hugo z wgraną mapą NavRoadMap TRUCK Europa. Ten zestaw świetnie sprawdza się w wyznaczaniu tras po Europie. Sprzęt działa płynnie, ma wbudowany moduł SiRFstar V5, TMC, odblokowany Windows CE 6.0, porty AV-in, radio FM oraz Bluetooth, który bezproblemowo łączy się ze smartfonem lub komputerem.

Ciekawą opcją jest również nawigacja Navigon 6310 TMC Truck TIR. Jest to mały, 4,3-calowy sprzęt, który obsługuje dane ciężarowe w Szwecji, Szwajcarii, Słowenii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włochach, Polsce, Norwegii, Niemczech, Irlandii, Hiszpanii, Francji, Finlandii, Danii, Czechach, Chorwacji, Beneluksie i Austrii. Trasa planowana jest przez urządzenie po uwzględnieniu parametrów samochodu ciężarowego oraz ograniczeń i przepisów prawnych w poszczególnych krajach, takich jak np zakaz jazdy tranzytem w niedzielę po Francji.

Znacznie większą nawigacją jest Cruser Omega B70, której 7-cali pozwoli na bezproblemowe i komfortowe czytanie mapy. Sprzęt wyposażono w moduł GPS SiRF Star III, GSM, AV-in, odblokowanego Windowsa CE. W tej samej klasie wyświetlacza warto poszukać nawigacji NavRoad LEEO, która wykorzystuje GPS SiRFatlasV, a podzespoły pozwalają na nieco szybszą obsługę urządzenia.

Ostatnia w zestawieniu jest nawigacja TomTom GO7000 Truck 4.3”. Bardzo popularne rozwiązanie wśród kierowców osobówek. Należy jednak pamiętać, że TomTom uniemożliwia modyfikację i zmianę oprogramowania. Obsługuje 45 krajów, a trasę dla ciężarówki wyznacza jedynie w 11 krajach. W naszym kraju opcja ta jest niedostępna.

Nawigacja dla ciężarówek - Ranking

Poniżej przedstawiamy ranking, który powinien ułatwić wybór. Są to najchętniej wybierane produkty w kategorii Nawigacja dla ciężarówek. Ranking został stworzony na podstawie danych udostępnianych przez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Dane w poniższej tabeli aktualizują się codziennie!

Miejsce Nawigacja dla ciężarówek Cena
1Becker Transit 7 SL Wi-FiAktualna Cena
2Mio Spirit 8670 LM EU TruckAktualna Cena
3Garmin DezlCam LMT EuropaAktualna Cena
4Garmin Dezl 780LMT-D EuropaAktualna Cena
5Becker Transit 6s EUAktualna Cena

najpopularniejsze zapytania:

 • nawigacja dla ciężarówek
 • najlepsza nawigacja dla ciężarówek 2017
 • najlepsze nawigacje do ciężarówki
 • ranking nawigacji tir
 • najlepsza nawigacja dla ciężarówek 2018

Nawigacja dla ciężarówek - Opinie i komentarze

 • 9 listopada 2016 at 11:23
  Permalink

  Nie wiedziałam, że są takie rozgraniczenia na nawigację dla samochodów osobowych i ciężarówek. Ale kiedy się nad tym zastanawiam to rzeczywiście każdy może mieć inne oczekiwania co do takiego sprzętu, więc warto pomyśleć.. Najważniejsze, żeby miały wszystkie mapy odpowiednio wgrane, żeby móc jechać bez żadnych problemów i bezpiecznie dotrzeć do celu.

  Odpowiedz
 • 22 stycznia 2018 at 23:20
  Permalink

  Powiem tak, mój mąż jeździ na tirach od kilku lat. Taka dobra nawigacja dla ciężarówek to niezbędny sprzęt. Musi być dobrej jakości, wydajny i profesjonalny. Najlepsza nawigacja samochodowa niestety kosztuje dużo, ale warto wydać na nią pieniądze. Szczególnie, że tirowcy często jeżdżą daleko, poza granice naszego kraju. Warto mieć taką mapę, która nie zawiedzie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *