Lokalizator GPS do samochodu

Lokalizator GPS do samochodu

Lokalizatory GPS do samochodu stają się coraz popularniejsze i to nie tylko wśród użytkowników flotowych, ale też prywatnych kierowców. W zależności od modelu dają różne możliwości także wykraczające poza śledzenie pojazdu, ale niektóre typy trzeba na przykład zamocować w dość specyficzny sposób, żeby działały prawidłowo. Jak spośród wielu dostępnych na rynku modeli znaleźć idealny lokalizator GPS do samochodu?

Przede wszystkim wybierz cel

Najprostszy lokalizator GPS do śledzenia samochodu pozwala jedynie na sprawdzenie lokalizacji auta na mapie w obrębie specjalnej platformy dostawcy systemu. Modele bardziej zaawansowane, nazywane często terminalami GPS do samochodu, mogą być połączone z modułami sterującymi i na przykład odcinać zapłon albo pompę paliwa. Funkcjonalność w każdym przypadku będzie też zależała od możliwości platformy, z którą współpracuje lokalizator GPS – pozycja samochodu nie wyświetla się przecież na mapach Google, tylko w dedykowanym serwisie internetowym po wcześniejszym uwierzytelnieniu użytkownika.

Te platformy odpowiadają między innymi za wysyłanie informacji o wstrząsie, przekroczeniu ustalonej prędkości lub zgubieniu lokalizatora. Te funkcje mogą być bardzo przydatne, ale nie każdy użytkownik będzie cenił je równie wysoko.

Jakie warianty są do wyboru i który lokalizator sprawdzi się najlepiej?

Wszystkie podziały lokalizatorów na różne kategorie są dość nieprecyzyjne i nie są szczególnie pomocne, jeśli chce się dowiedzieć, jaki lokalizator GPS do śledzenia samochodu sprawdzi się najlepiej w konkretnej sytuacji. Z tego powodu lepiej jest porzucić ścisłe kategorie i rozważyć kilka konkretnych rozwiązań.

Lokalizator GPS do samochodu bez abonamentu

W większości przypadków poza zakupem samego lokalizatora użytkownik musi opłacać regularnie dostęp do platformy, bez której sprzęt nie będzie użyteczny. Jednak kilku producentów i operatorów zmodyfikowało swoje cenniki, rezygnując z abonamentu. Pozornie jest to korzystniejsze rozwiązanie, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w takich pakietach po prostu do ceny zakupu lokalizatora doliczona jest pewna kwota, która pokryje koszty operacyjne.

O ile pod względem ekonomicznym często jest to dobre rozwiązanie, o tyle niekiedy – szczególnie w przypadku najtańszych lokalizatorów antykradzieżowych GPS – możliwości platformy będą ograniczone. To nie oznacza, że lokalizator GPS do samochodu bez abonamentu nie ma sensu – ma, ale głównie wśród kierowców indywidualnych, którzy używają go jako dodatkowej metody zabezpieczenia auta.

Lokalizator GPS do samochodu na baterie

Spośród trzech schematów zasilania: bezpośrednio z akumulatora, z szyny CAM lub ze wbudowanego akumulatora, ten ostatni wariant zdecydowanie ułatwia użycie lokalizatora. W teorii powinien też sprawić, że lokalizator GPS do samochodu na baterie będzie najtrudniejszy do wykrycia, natomiast to już kwestia bardziej złożona. Na pewno nie wymaga ciągnięcia dodatkowej wiązki, a w wielu modelach akumulatory wbudowane pozwalają na 3-4 miesiące pracy. Po tym czasie trzeba lokalizator naładować, a to oznacza, że musi on być umieszczony w takim miejscu, żeby dało się to sprawnie zrobić.

Sposób zasilania nie wpływa bezpośrednio na skuteczność lokalizatora czy funkcje. W przypadku tych na baterie zdecydowanie najważniejsze jest oszczędzanie energii, czyli przełączanie w tryb uśpienia, jeśli auto nie jest w ruchu, ale tak samo działa większość urządzeń z zasilaniem z instalacji auta.

Lokalizator GPS do samochodu bez karty SIM

Zdecydowana większość lokalizatorów GPS do działania wymaga karty SIM – to dzięki jej instalacji możliwa jest komunikacja z serwerem w trybie ciągłym nawet bez interwencji operatora. Po prostu lokalizator przez sieć komórkową wysyła dane z określonym interwałem.

Są jednak kierowcy, którzy wybierają lokalizator GPS do samochodu bez karty SIM. Takie urządzenia mają niezależne zasilanie i komunikują się po falach radiowych, natomiast nie robią tego automatycznie – komunikacja jest nawiązywana po tym, jak właściciel auta zgłosi jego kradzież firmie obsługującej lokalizator. Z jednej strony – może to utrudniać odszukanie lokalizatora w aucie, poza tym zabezpiecza użytkownika na wypadek ataku hakerskiego na serwery dostawcy, ponieważ pozycja auta nie jest na bieżąco aktualizowana. Z drugiej jednak strony – dostawca cały czas ma techniczną możliwość odczytu pozycji nadajnika i to, czy z niej korzysta wyłącznie po wskazaniu przez użytkownika, czy nie, zależy tylko od uczciwości firmy, więc ogranicza to zagrożenia, ale nie do końca.

Lokalizator GPS z podsłuchem do samochodu

Niektóre lokalizatory GPS mają wbudowany mikrofon i na życzenie mogą zestawić połączenie z serwerem, przekazując nagrania głosowe. Od strony technicznej jest to tak naprawdę połączenie przechodzące przez kartę SIM. Czy daje to dodatkową wartość zabezpieczającą? W sytuacji kradzieży już zapewne nie, natomiast w połączeniu z fotoczujnikami śledzącymi usunięcie lokalizatora albo czujnikami wstrząsów może być to dodatkowy poziom zabezpieczeń.

Poza tym, że nie zawsze podsłuch dostarcza cennych informacji, trzeba mieć na uwadze, że taki lokalizator będzie często dość łatwy do znalezienia, bo musi być umieszczony w taki sposób, żeby mikrofon miał szansę zebrać odgłosy. W takim przypadku trzeba oszacować, czy taki kompromis jest korzystny i jest to decyzja zależna jedynie od indywidualnej oceny.

Lokalizator GPS do samochodu na magnes

Mocowanie lokalizatora do samochodu musi być stabilne, a w przypadku modeli z zasilaniem bateryjnym jeszcze dawać możliwość łatwego naładowania akumulatora. Magnesy są – wbrew temu, co można w pierwszym odruchu pomyśleć – całkiem niezłym rozwiązaniem, ponieważ trzymają naprawdę stabilnie, a niekiedy są wykorzystane w dość pomysłowych systemach, które mogą wymagać na przykład obrócenia lokalizatora, żeby dało się go wypiąć.

Według wielu kierowców sporą zaletą tego rozwiązania jest to, że lokalizator GPS do samochodu na magnes można założyć samodzielnie, więc mniej osób wie o tym, że się on w aucie znajduje. To faktycznie jest pewien atut, ale pod warunkiem, że lokalizator nie trafi w jedno z najbardziej oczywistych miejsc.

Mini lokalizator GPS do samochodu

Miniaturowe lokalizatory GPS do samochodu przypominają raczej spore breloczki do kluczy. Tak naprawdę większość z nich nie jest lokalizatorami GPS, ponieważ działają na podstawie triangulacji w sieci komórkowej (wymagają karty SIM). Jest to rozwiązanie niezbyt dokładne, mało wygodne, bo komunikacja z urządzeniem odbywa się przez SMS-y, i w gruncie rzeczy nie jest też wybitnie korzystne cenowo, ponieważ to koszt około 100 złotych, kiedy za klasyczny lokalizator płaci się 200-300 złotych w podstawowych wersjach.

Pod nazwą mini lokalizator GPS do samochodu występują też miniaturowe wersje klasycznych lokalizatorów, najczęściej do podłączenia do instalacji zasilania z auta. W tym przypadku nazwa jest tylko określeniem marketingowym – nie ma żadnych obiektywnych kryteriów, które by pozwoliły odróżnić lokalizator mini od klasycznego

Gdzie zamontować lokalizator GPS do samochodu?

Lista miejsc, w których można schować lokalizator GPS, jest praktycznie nieskończona. Niektóre opcje nie wymagają właściwie żadnego zachodu, ale wtedy łatwo lokalizator znaleźć, inne są bardziej czasochłonne, ale za to trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Gdzie najczęściej montowane są lokalizatory GPS?

  • W schowku. To właśnie to miejsce, które jest łatwo dostępne, ale można je też sprawdzić w trzy sekundy, jeśli jest się złodziejem.
  • Za wskaźnikami, za radiem czy innym elementem panelu środkowego.
  • Pod fotelem. Niezbyt wygodnie się tam zagląda, więc wykrycie niby trudne nie jest, ale mały lokalizator też łatwo przeoczyć. To jedno z lepszych miejsc na montaż lokalizatora do śledzenia z podsłuchem.

Czy można zamocować lokalizator pod autem?

W teorii to oczywiście możliwe, natomiast warto pamiętać, że w większości przestrzeni będzie się tam zbierał brud, który co prawda dodatkowo zamaskuje sprzęt, ale też może go uszkodzić. Praktycznie zawsze też sygnał będzie w takich miejscach słabszych, więc jeśli w ogóle taka opcja wchodzi w grę, to najlepiej zlecić wtedy montaż specjalistom.

O co zadbać, montując lokalizator?

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nieco inne wymagania stawia się w przypadku lokalizatorów, które będą stanowiły zabezpieczenie antykradzieżowe, a inne, jeśli mają być tylko sprzętem kontrolnym we flocie. W tym ostatnim przypadku można je podłączyć wprost do OBD albo gniazda zapalniczki, ale warto wziąć pod uwagę montaż antykradzieżowy. O czym wtedy trzeba pamiętać?

  • Lokalizator musi być zamocowany stabilnie, koniecznością jest też ustalenie położenia przewodów. W czasie miesięcy i lat eksploatacji materiały będą narażone na wstrząsy, być może przypadkowe uderzenia, więc powinny być przymocowane tak, żeby im to nie zaszkodziło.
  • Prawidłowa izolacja kostek i połączeń. Nawet przy montażu wewnątrz pojazdu warto założyć, że w pewnych sytuacjach może dojść do kondensacji pary wodnej na stykach. Powinny być one prawidłowo zaizolowane, a zaniedbanie tego obowiązku oznacza ryzyko nie tylko uszkodzenia samego urządzenia, ale też zwarcia w instalacji i pożaru.
  • Odpowiednie ułożenie anten. Droższe modele lokalizatorów mają anteny zewnętrzne, które pozwalają wzmocnić sygnał. Należy je ułożyć zgodnie z instrukcją producenta, aby faktycznie spełniały swoje zadanie.
  • W przypadku lokalizatorów GPS do śledzenia samochodów montowanych w łatwo dostępnych miejscach, warto pomyśleć o takim ich zamaskowaniu, żeby nie rzucały się w oczy. Jeśli komuś będzie bardzo zależało, to i tak je znajdzie, ale nie ma powodu, żeby były od razu widoczne.

Dodatkowe funkcje lokalizatorów, na które warto zwrócić uwagę

  • Wodoodporność. Pozwala zamocować lokalizator nie tylko w samochodzie, ale też na motocyklu czy łodzi.
  • Przekroczenie prędkości. Rozwiązanie przydatne w autach flotowych – przesyła informacje o przekroczeniu zadanej prędkości.
  • Informacja o odłączeniu. Jeśli urządzenie wykryje zmianę położenia lub odpadnie z auta, specjalne podzespoły wykryją ten fakt i uruchomią alarm.
  • Obniżona wykrywalność. Detektory w większości nie będą w stanie odszukać lokalizatorów w trybie czuwania – urządzenia po kilkudziesięciu sekundach lub paru minutach od przerwania ruchu mogą przerwać ciągłe raportowanie pozycji.
  • Przycisk SOS. W lokalizatorach podłączanych do gniazda zapalniczki lub OBD taki przycisk pozwala natychmiast wysłać alarm w przypadku dowolnego zdarzenia – funkcja jest uruchamiana manualnie.
  • Lokalizacja po systemie GLONASS lub dodatkowo po Wi-Fi. Może zwiększyć dokładność raportowanej pozycji i zmniejszać zużycie energii.

Jaki najlepszy lokalizator GPS do śledzenia samochodu? To zależy…

Jak widać, nie można wskazać jednego modelu lokalizatora, który byłby najlepszy, nie można nawet wskazać konkretnego typu, bo wszystko zależy od konkretnych potrzeb, a także od budżetu. Najtańsze skuteczne lokalizatory GPS kosztują mniej więcej 300 złotych, najdroższe nawet kilka tysięcy. Rozpiętość cenowa jest więc tak samo duża, jak różnice w funkcjach, więc trzeba dokładnie przemyśleć swój wybór.

Lokalizator GPS do samochodu - Ranking 2024

Warto przejrzeć ranking w kategorii Lokalizator GPS do samochodu, który aktualizuje się codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingLokalizator GPS do samochoduProducentCena
1Teltonika Eye Sensor BTSMP1TeltonikaAktualna Cena
2Teltonika BTSID1TeltonikaAktualna Cena
3CALMEAN Moduł GPS CALMEAN Lokalizator GPS Wodoszczelny Śledzenie Aut CALMEANCalmeanAktualna Cena
4ORLLO Lokalizator GPS Nadajnik Alarm Gsm Samochodowy ORLLO TRACK-1-PRO ORLLO TRACK-1 PROOrlloAktualna Cena
5CALMEAN Lokalizator GPS Vehicle Battery MiniCalmeanAktualna Cena

Lokalizator GPS do samochodu - Opinie
  1. Ostatnio dowiedziałem się, że warto mieć dobry lokalizator GPS do samochodu i postanowiłem poszukać informacji na jego temat. Fajnie stworzyliście ten tekst. Laik taki jak ja, dowiedział się z niego wystarczająco dużo. Na pewno coś dla siebie wybiorę.

  2. Mam już od dawna taki lokalizator w samochodzie i jestem o wiele spokojniejsza. Przede wszystkim sprawdza się jak zaparkuje i nie pamiętam w którym dokładnie miejscu Ale tak już bardziej na poważnie, mam nadzieję, że w innych przypadkach nie będę musiała z niego korzystać. Świetnie sprawdza się też do zobaczenia przejechanej drogi.

    Dodaj Odpowiedź

    Navipunkt.pl