Miłośnicy jednośladów chętnie korzystają z różnego rodzaju gadżetów ułatwiających sprawne przemieszczanie się. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest nawigacja rowerowa, dzięki której można znaleźć najlepszą trasę, ale również monitorować treningowe postępy.
Kiedy słyszymy nawigacja, najczęściej myślimy o podróży samochodem, tymczasem, coraz więcej rowerzystów korzysta z takiej opcji. Dowiedzmy się zatem, jaką nawigację rowerową warto wybrać.
Dlaczego warto kupić nawigację rowerową?
Specjaliści podkreślają, że dobra nawigacja rowerowa to absolutny must have każdego rowerzysty. Na rynku znajdziemy obecnie szeroką gamę tego typu urządzeń i bez trudu dopasujemy konkretny model do własnych potrzeb. Nawigacja nie jest dedykowana jedynie rowerowym maniakom. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia, nawet jeśli tylko raz na jakiś czas wyruszamy w podróże jednośladem. Taki sprzęt sprawdzi się zarówno w drodze do pracy, jak i podczas wycieczek w nieznane tereny.
Nawigacja rowerowa wyglądem przypomina niewielki komputer. Przypinamy ją do ramy roweru i możemy cieszyć się przeróżnymi funkcjami. Czego konkretnie możemy spodziewać się po takim urządzeniu?
- Wyznaczanie trasy – to podstawowa funkcja takiego sprzętu. Wpisujemy cel podróży, a nawigacja wyznacza najlepszą i najszybszą trasę. Poprowadzi nas ścieżkami rowerowymi lub drogami, w zależności od naszych preferencji. Większość urządzeń wyposażona jest we wskazówki dźwiękowe, dzięki czemu nie musimy cały czas śledzić ekranu.
- Dane treningowe – wartością dodaną jest możliwość monitorowania postępów w treningach. Ta funkcjonalność przyda się szczególnie tym, którzy rowerem pokonują długie trasy i chcą kontrolować swoje osiągi. Nawigacja pomoże dopasować najlepszy trening dla naszego organizmu.
- Licznik – dzięki nawigacji możemy na bieżąco sprawdzać dystans, tempo, spalane kalorie czy czas podróży.
Nawigacja rowerowa to wielofunkcyjne urządzenie, które z pewnością znacznie ułatwi i uprzyjemni naszą podróż.
Jak wybrać dobrą nawigację rowerową?
Aby wiedzieć, jaką nawigację rowerową wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jak każde urządzenie, również i nawigację należy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Oto kilka najważniejszych parametrów:
- Rodzaj ekranu – w ofercie znajdziemy nawigację z kolorowym lub monochromatycznym wyświetlaczem. Na pewno warto zwrócić uwagę na przekątną ekranu. Najczęściej będą to 2 cale, ale znajdziemy również większe urządzenia. Wszystko zależy od naszych potrzeb.
- Obsługa – zdecydowana większość dostępnych na rynku urządzeń to nawigacje dotykowe. Można jednak znaleźć kilka modeli, które obsługuje się za pomocą przycisków.
- Mapy – w takim sprzęcie mamy już zazwyczaj wgrane mapy Polski oraz Europy. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, jaki obszar obejmują i czy są aktualizowane. Systematyczna aktualizacja to podstawa w takim urządzeniu.
- Bateria – na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami długich podróży. Oczywiście, im bardziej pojemna bateria, tym lepiej. Na rynku znajdziemy nawigacje pracujące bez ładowania nawet ponad 10 godzin.
- Funkcje łączności – dobra nawigacja rowerowa powinna posiadać bezprzewodowe funkcje łączności, na przykład najbardziej popularną od jakiegoś czasu transmisję ANT+. Do współpracy ze smartfonem czy do aktualizacji przyda się także Wi-Fi lub łączność Bluetooth. Zaawansowane modele mają możliwość konfiguracji telefonu z nawigacją. To pozwala na odbieranie połączeń głosowych czy wiadomości.
- Jakość obudowy – na pewno warto postawić na sprzęt dobrej jakości, który posłuży nam dłuższy czas. Dobrze, jeśli obudowa będzie wodoodporna. Dzięki temu z nawigacji będziemy mogli korzystać w każdych warunkach, bez względu na pogodę.
- Dodatkowe wyposażenie i funkcje – zwróćmy uwagę na najczęściej spotykane wyposażenie i funkcje dodatkowe, czyli na przykład uchwyty czy zabezpieczenia. Dzięki temu jazda z nawigacją będzie komfortowa, a sprzęt bezpieczny. W ofercie znajdziemy nawigację rowerową z opcją SupriseMe. Ta funkcja samodzielnie tworzy trasy przejazdu i wyszukuje, ciekawe, nieznane tereny.
Podczas zakupu najlepszej nawigacji rowerowej warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione parametry. Z taką wiedzą łatwiej będzie nam wybrać idealny model.
Nawigacja rowerowa czy aplikacja w smartfonie?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań wśród osób, które chcą kupić nawigację rowerową. Czy na pewno warto inwestować w taki sprzęt czy może wystarczy aplikacja w telefonie? Niewątpliwie, korzystanie ze smartfona to znacznie tańsza opcja. Obecnie w każdym telefonie dostępne są mapy oraz rozmaite aplikacje wskazujące drogę, prezentujące dane treningowe i służące nam jako licznik rowerowy. Co więcej, gwarantują one całkiem przyzwoitą dokładność. Nic więc dziwnego, że to pytanie pojawia się tak często.
Nowoczesne smartfony mogą zastąpić wiele urządzeń. Pod wieloma względami nie dorównają jednak profesjonalnej nawigacji rowerowej. Jakie są podstawowe różnice?
- Jakość nawigacji – to kwestia podstawowa. Profesjonalna nawigacja rowerowa posiada specjalne oprogramowanie, które wpływa na najwyższą skuteczność działania. W smartfonie mapy to tylko dodatek i bywa, niestety, że nie działają tak, jak byśmy sobie tego życzyli.
- Czas pracy baterii – nowoczesne smartfony obsługują tak wiele funkcji i aplikacji, że dość szybko się rozładowują. Nawigacje rowerowe są pod tym względem znacznie mniej rozbudowane, dzięki temu bateria trzyma znacznie dłużej. To ważne szczególnie podczas dłuższych wycieczek.
- Rodzaj ekranu – ekran smartfona odbija światło słoneczne, co zmusza nas do zwiększania jasności, a to z kolei przekłada się na krótszą pracę baterii. Ekran nawigacji posiada najczęściej matową powłokę, co wpływa na znacznie lepszą widoczność.
Pamiętajmy również o tym, do czego przeznaczony jest telefon. Różnego rodzaju wiadomości, połączenia czy alerty mogą w dużym stopniu utrudniać komfortowe korzystanie z nawigacji. Jeśli zatem potrzebujemy dobrej jakości urządzenia, postawmy raczej na profesjonalną nawigację rowerową. Jeżeli decydujemy się korzystać ze smartfona, zadbajmy o to, by odpowiednio przymocować go do ramy roweru. Jego pozycja powinna być stabilna. To z pewnością przełoży się na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Ile kosztuje nawigacja rowerowa?
W ofercie znajdziemy obecnie duży wybór nawigacji rowerowych. Jak można się spodziewać różnią się one również ceną. Ta uzależniona jest, oczywiście, od jakości urządzenia, funkcjonalności, a także marki. Dobra nawigacja rowerowa to koszt minimum 500-600 złotych. Na rynku nie brakuje także sprzętu za kilka tysięcy złotych. Warto zastanowić się, jakie funkcje faktycznie są nam potrzebne, bo może się okazać, że z połowy w ogóle nie skorzystamy.
Reasumując, GPS rowerowy to świetne rozwiązanie dla osób, które planują rowerowe wycieczki. Nie tylko dla tych, którzy na co dzień korzystają z jednośladu. Oczywiście, nasz telefon może nam zaoferować wiele ciekawych funkcji, w tym także mapy, ale pamiętajmy, że nie zastąpi profesjonalnej nawigacji. Problemem może okazać się na przykład brak zasięgu. W nowoczesnym, dedykowanym sprzęcie z takim problemem na pewno się nie zetkniemy. GPS pobiera bowiem sygnał z kilku satelitów. Co więcej, nawigacja rowerowa będzie działać zdecydowanie dłużej niż tradycyjny smartfon, który obsługuje znacznie więcej funkcji. Nowoczesne urządzenia są odporne na deszcz, wstrząsy czy nawet upadki, więc taki sprzęt może okazać się nieoceniony podczas różnorodnych wycieczek.
Nawigacja rowerowa - Ranking 2025
Warto przejrzeć ranking w kategorii Nawigacja rowerowa, który aktualizuje się codziennie. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Ciekawy ranking, chociaż brakuje mi w nim Garmin Edge 830. Używam tego modelu od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Wydajność baterii jest naprawdę solidna, a interfejs intuicyjny. Dodatkowo funkcje nawigacyjne oraz możliwość śledzenia parametrów treningu bardzo ułatwiają planowanie tras i poprawę wydajności. Zastanawiam się też nad Wahoo ELEMNT Roam – ktoś z Was miał z nim do czynienia? Jak się sprawuje w porównaniu do Garmina?
Ostatnio z dziewczyną sporo podróżujemy rowerami, czasami nawet do 50-60 km. Jeździmy po nowych trasach i zastanawiam się nad nawigacją, bo sam telefon nie wystarcza i przede wszystkim trochę zabiera czasu, a bateria się trafi… Więc same minusy. Ale widzę, że jest tu zestawienie, już wynotowałem kilka, które wydają mi się najlepsze i wybiorę coś. Myślę, że dobra nawigacja rowerowa poprawi nasz komfort podróżowania.
Nie mam nawigacji, korzystam z telefionu, ale nawigacja ma sens, bo nie zawsze da się zapamietać trasę, ktorą się zamierza pojechać. Wtedy trzeba zsiąść z roweru i wgapiać się w telefon z gps (no, sa opcje głosowe oddalenia się od trasy, ale to już po fakcie). Zatem takie rzucenie okiem na nawigację, czy to w lesie, czy na szosie pozwala kontynuować jazdę, bez zatrzymywania się. Telefon ma jeszcze jedną wadę – ekran nieprzystosowany do pełnego słońca. Oczywiście da się i bez – klasyczne mapy, czy ptanie miejscowych działają nawet w XXI wieku 🙂
Oczywiście że ma sens dla tych, którzy np. urlop czy weekend spędzają na dwóch kółkach poznając nowe, nieznane miejsca a nie jeżdżą tylko po wsi/mieście na rowerze po piwo. GPS wielokrotnie ułatwiał odnalezienie się w nowym terenie.
Fajny gadżet, ale czy to jest rzeczywiście przydatne? To znaczy czy nawigacja przyczepiona do roweru w ogóle ma sens? 😛
Kupując rower polecili mi w sklepie, żebym dobrał nawigację. Zdziwiłem się trochę, bo nie słyszałem o czymś takim. Dobra nawigacja rowerowa to jednak super przydatna rzecz. Teraz sporo jeżdżę i to po nowych trasach i w innych miastach, jest mi ona bardzo przydatna i warta pieniędzy.