Ranking nawigacji 2018

Stajemy się coraz bardziej nowoczesnym i europejskim społeczeństwem, nie boimy się nowinek technicznych i coraz chętniej z nich korzystamy. Prowadzenie samochodu to praktyczna umiejętność jaką posiada mnóstwo osób, jeżeli poruszamy się po znajomej lokalizacji to jazda jest prosta i przyjemna. Jeśli jednak wybieramy się w nieznane tereny to już nie jest tak łatwo. Nikt nie lubi błądzić czy nadkładać drogi tylko dlatego, że nie wie jak trafić do celu. Poza tym dochodzi stres i nieprzyjemna atmosfera, a to zdecydowanie nie sprzyja prowadzeniu auta. Dlatego też jeśli dużo podróżujemy warto jest wyposażyć się w nawigację samochodową GPS.

Pozostaje jednak pytanie na co zwrócić uwagę kupując taki sprzęt? Liczy się cena, marka czy może jakość wykonania? Po pierwsze zawsze trzeba jasno określić nasze zapotrzebowanie. Jeśli na przykład jeździmy tylko po mieście a w dalekie podróże wybieramy się zaledwie kilka razy w roku, to nawigacja w podstawowej wersji powinna nam w zupełności wystarczyć. W tym przypadku warto jest zdecydować się na wersje, które mają dobrze rozbudowane plany większych miast oraz w których można sprawdzić tak zwane POI czyli punkty użytku publicznego, takie jak sklepy, bankomaty czy restauracje.

A co z kierowcami, którzy dużo podróżują po kraju? Oni także mogą znaleźć optymalne rozwiązanie. W tej sytuacji trzeba przede wszystkim sprawdzić dokładność map. Jeżeli wolimy podróżować mniej uczęszczanymi trasami to nawigacja musi być aktualna. Możemy zobaczyć czy odwiedzane przez nas tereny są w pełni adekwatne do posiadanej mapy. Chociaż producenci starają się być bardzo skrupulatni to czasami nawigacje nie pokazują mniejszych miejscowości, a mapa powinna umożliwiać częste aktualizacje. To samo dotyczy się kierowców podróżujących poza granice naszego kraju, nawigacja GPS może mieć wgrane mapy polskie i europejskie, powinna dawać także możliwość wyboru optymalnej trasy.

Sprzęt jakim jest nawigacja samochodowa musi być przede wszystkim praktyczny. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na takie parametry jak jakość wykonania, łatwość obsługi i montażu, możliwość szybkiego demontażu a także dodatkowe funkcje. Zaczynając od samego początku najbardziej optymalnym rozmiarem wydaje się 4 lub 5 cali, jednak uzależnione jest to od posiadanego miejsca w samochodzie. Przeważnie sprzęt montowany jest do przedniej szyby lub deski rozdzielczej i nie może ograniczać nam widoczności. Z drugiej jednak strony ikony powinny być duże i przejrzyste. Poza tym liczą się komunikaty głosowe, prowadząc auto nie zawsze możemy spojrzeć na ekran nawigacji, dlatego też komunikaty muszą być wypowiadane w miarę wcześnie i wyraźnie tak aby kierowca miał czas na odpowiedni manewr. Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje to nawigacja może służyć nam także do odtwarzania muzyki lub do przeglądania zdjęć. W tym wypadku istotny jest duży dysk, który nie będzie spowalniał pracy, lub też możliwość rozbudowy pamięci wewnętrznej poprzez instalację dodatkowej karty.